Skip to content

Latest commit

 

History

History

03_terraform_fundamentals

Folders and files

NameName
Last commit message
Last commit date

parent directory

..
 
 
 
 

Cześć, kolejne zadanie dotyczące terraforma i tworzenia infrastruktury chmurowej 😀


Google Cloud

Do tego zadania proponuję, żebyście założyli sobie konta na GCP. Każdy nowy użytkownik dostaje na start $300, więc nie trzeba wydawać ani grosza, żeby pouczyć się pracy z chmurą. Żeby przetestować czy wasz kod działa (tworzy zasoby) wystarczy postawienie infrastruktury na pare sekund/minut, więc $300 może wam starczyć nawet na pare miesięcy zabawy. Pilnujcie tylko, żeby nie zostawiać włączych VMek, klastrów itp na pare dni, bo wtedy skurczy wam się budżet ://

Jeżeli nigdy nie używaliście GCP albo innych chmur to najpierw zróbcie research na ten temat.


Zadanie

Tak jak ostatnio powiedziełem zadanie na stage. Zróbcie tyle ile będziecie chcieli i mogli. W checkliscie zaznaczajcie jak wam idzie ✅

  • Stage 1 (research) Poczytajcie, pooglądajcie albo popytajcie na temat terraforma tak, żebyscie oswoili się z narzędziem i zrozumieli dlaczego się z tego korzysta i jak.

  • Stage 2 (simple definition) Spróbujcie stworzyć definicję terraforma, która stworzy wam na GCP jedna maszyne wirtualną (wybierzcie najtańszą możliwą 😉). Na tym etapie wystarczy wam jeden plik main.tf. Oswójcie się z poleceniami terraform init, terraform plan, terraform apply, ... deployując definicję VMki na GCP.

  • Stage 3 (variables) Zparametryzujcie definicję ze stage 2 dodając zmienne i plik variables.tf.

  • Stage 4 (modules) Spróbujcie podzielić waszą definicję na terraformowe moduły. Możecie zdeployować też klaster kubernetesa, żeby mieć 2 moduły (VMs, k8s).

  • Stage 5 (pipeline) Wywoływanie komend terraforma możemy automatyzować tworząc pipeline'y. Spróbujcie przygotować pipeline na githuba (github workflows), który będzie deployował definicję przychowywaną w repo.


Github

Pliki ze swoim rozwiązaniem dodajcie w folderze 03_terraform_fundamentals/solution_<number w tasku na trello>

Tak jak zawsze polecam używać gita i naszego repo podczas pracy, zwłaszcza w zespole.


Zachęcam, żebyście pytali albo prosili o pomoc mnie (@matined) lub inne osoby z projektu, jeżeli macie problem, którego nie potraficie rozwiązać!